Na defiladę – czy na psychoterapię? Michał Bilewicz, Traumaland. Polacy w cieniu przeszłości, Kraków: Mando, 2024, 336 s.
Zagłada Żydów. Studia i Materiały, Nr 20 (2024), strony: 518-533
Data publikacji: 2024-12-17
Abstrakt
Michał Bilewicz przygląda się tytułowemu problemowi z punktu widzenia psychologii – acz trzeba docenić, że nie ogranicza się do swojej dyscypliny. Autor niniejszego eseju, napisanego na marginesie książki, w ramach historii rozważa użyteczność pojęcia „traumy” do wyjaśniania obserwowanych zjawisk. Doceniając wagę traumy w dziejach społeczeństw, zwraca uwagę, że praktycznie nigdy nie działała i nie działa ona jako jedyny czynnik sprawczy. Analizowane sprawy rozważane są przez obydwu autorów na przykładzie różnych krajów. Poruszanym problemem jest też kwestia wyprowadzania narodu z historycznej traumy. Potrzebne są zmiany nauczania historii w szkołach, w tym rozważanie zagadnień rodzących traumy jako szerokich zjawisk, także jako problemów nieograniczonych do poszczególnych narodów.
Słowa kluczowe
Traumaland, trauma i jej skutki, wychodzenie z traumy, interdyscyplinarność badań, przekazywany obraz historii, prawda i fałsz w obrazie przeszłości, dydaktyka historii, historia jako konstrukt?
Licencja
Copyright (c) 2024 Zagłada Żydów. Studia i Materiały
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
https://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/4.0
Inne teksty tego samego autora
- Marcin Kula, Szuflada z dokumentami [Czarna księga, red. Wasilij Grossman, Ilja Erenburg, oprac. Joanna Nalewajko-Kulikov] , Zagłada Żydów. Studia i Materiały: Nr 17 (2021)
- Marcin Kula, W pierwszym kręgu. Listy ukrywającego się , Zagłada Żydów. Studia i Materiały: Nr 16 (2020)
- Marcin Kula, Elementy obrazu może błędne, ale całość najpewniej prawdziwa. Jedwabne, Radziłów, Wąsosz… [Mirosław Tryczyk, Miasta śmierci] , Zagłada Żydów. Studia i Materiały: Nr 17 (2021)
- Marcin Kula, Skończyły się obchody rocznicy Marca, porozmawiajmy więc o nim jeszcze raz, w perspektywie długiego trwania , Zagłada Żydów. Studia i Materiały: Nr 14 (2018)
- Marcin Kula, Kucia Marek, Auschwitz jako fakt społeczny , Zagłada Żydów. Studia i Materiały: Nr 2 (2006)
- Marcin Kula, Po lekturze Behemota , Zagłada Żydów. Studia i Materiały: Nr 12 (2016)
- Marcin Kula, Studium casusu (nawet jeśli niezwykłego), czy kulturowej historii powszechnej? Maria Ferenc, „Każdy pyta, co z nami będzie”. Mieszkańcy getta warszawskiego wobec wiadomości o wojnie i Zagładzie, Warszawa: ŻIH, 2021, 528 s. , Zagłada Żydów. Studia i Materiały: Nr 18 (2022)