“This picture is a little horrific”. The story of a film, or the Polish nation face-to-face with the Jew
Zagłada Żydów. Studia i Materiały, 2010, Strony: 420-438
Data zgłoszenia: 2020-10-05Data publikacji: 2010-11-30

Abstrakt
Artykuł stanowi analizę filmu Długa noc (reż. Janusz Nasfeter, 1967) oraz dyskusji kolaudacyjnej, która odbyła się w czerwcu 1967 roku, dotyczącej walorów filmu i jego ewentualnego dopuszczenia do dystrybucji. Tak temat filmu (pomoc Żydowi ukrywającemu się podczas okupacji w polskim domu), jak okoliczności jego kolaudacji (kilka dni po zwycięstwie Izraela w wojnie sześciodniowej) sprawiają, że można Długą noc potraktować jako model: i samo dzieło, i jego odbiór w dużym stopniu bowiem są charakterystyczne dla polskiej pamięci o postawach wobec Żydów w czasie wojny, form jej ekspresji w polskim kinie oraz języka debaty publicznej na ten temat.
Słowa kluczowe
relacje polsko-żydowskie , obraz Zagłady w filmie , pamięć wizualna
Licencja
Prawa autorskie (c) 2010 Autor&"Zagłada Żydów. Studia i Materiały"

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.
https://creativecommons.org/licenses/by/4.0
Czasopismo publikowane jest w standardzie Diamond Open Access na licencji CC-BY-4.0 Deed - Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa - Creative Commons
Inne teksty tego samego autora
- Agnieszka Kajczyk, Iwona Kurz, „Obraz typowy”. Album Zagłada Żydostwa Polskiego (1945) , Zagłada Żydów. Studia i Materiały: Nr 20 (2024)
- Iwona Kurz, Ten obraz jest trochę straszliwy”. Historia pewnego filmu, czyli naród polski twarzą w twarz z Żydem , Zagłada Żydów. Studia i Materiały: Nr 4 (2008)
- Iwona Kurz, Bartosz Kwieciński, Obrazy i klisze. Między biegunami wizualnej pamięci Zagłady; Katarzyna Mąka-Malatyńska, Widok z tej strony. Przedstawienia Holocaustu w polskim filmie , Zagłada Żydów. Studia i Materiały: Nr 11 (2015)
Podobne artykuły
- Jacek Andrzej Młynarczyk, Ze współpracy polsko-niemieckiej: Międzynarodowe konferencje naukowe poświęcone Polsce pod niemiecką i sowiecką okupacją 1939-1945 w Poznaniu i Zagładzie ludności żydowskiej na polskich terenach wcielonych do Rzeszy w czasie II wojny światowej i Katowicac , Zagłada Żydów. Studia i Materiały: Nr 1 (2005)
- Agnieszka Witkowska, Ostatnia droga mieszkańców i pracowników warszawskiego Domu Sierot , Zagłada Żydów. Studia i Materiały: Nr 6 (2010)
- Marta Woźniak, „A ziemia się jeszcze ruszała...” Masakra Żydów w Szczeglacinie w relacjach świadków , Zagłada Żydów. Studia i Materiały: Nr 6 (2010)
- Arkadiusz Morawiec, Lagry w perspektywie genderowej , Zagłada Żydów. Studia i Materiały: Nr 6 (2010)
- Jean-Charles Szurek, Witold Mędykowski, Michael Meng, Emanuel Althuber, Michael Fleming, Omówienia najnowszych publikacji na temat zagłady Żydów - Francja, Izrael, USA, Austria, Wielka Brytania , Zagłada Żydów. Studia i Materiały: Nr 1 (2005)
- Jacek Dehnel, Wszystkie procesy Eleazara Grünbauma , Zagłada Żydów. Studia i Materiały: Nr 12 (2016)
- Grzegorz Motyka, Wołodymyr Wjatrowycz, Stawlennia OUN do jewrejiw. Formuwannia pozycji na tli katastrofy , Zagłada Żydów. Studia i Materiały: Nr 3 (2007)
- Justyna Majewska, Alvin H. Rosenfeld, Kres Holokaustu , Zagłada Żydów. Studia i Materiały: Nr 12 (2016)
- Tomasz Żukowski, Jan Borowicz, Nagość i mundur. Ciało w filmie Trzeciej Rzeszy , Zagłada Żydów. Studia i Materiały: Nr 12 (2016)
- Aleksandra Ubertowska, Bogusław Kopka Konzentrationslager Warschau. Historia i następstwa , Zagłada Żydów. Studia i Materiały: Nr 4 (2008)
<< < 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 > >>
Możesz również Rozpocznij zaawansowane wyszukiwanie podobieństw dla tego artykułu.