Gorączka szabru
Zagłada Żydów. Studia i Materiały, Nr 5 (2009), strony: 193-220
Data publikacji: 2009-11-09
Abstrakt
Tematem artykułu jest wojenny a zwłaszcza powojenny szaber - zjawisko masowego plądrowania pozostawionego bez opieki mienia. Tekst podzielony jest na trzy części. W pierwszej usiłuję teoretycznie wyjaśnić genezę szabru, wskazując m.in. na jego związki z kulturą biedy a także na niezbędny dla jego zaistnienia moment chaosu, czasowego zaniku struktur władzy. W drugiej stawiam hipotezę, że obcość etniczna nie była warunkiem koniecznym zaistnienia szabru. Ilustruje ją przykładami z września 1939 r., kiedy po raz pierwszy mieliśmy do czynienia z masowym zjawiskiem rozkradania porzuconego mienia. Plądrowanie przez Polaków gett w 1942 r., to kolejny wątek artykułu. Trzecia jego część poświęcona jest największej fali szabru, jaka przelała się głownie przez Ziemie Odzyskane w pierwszych latach powojennych. Tekst zamykam klamrą powrotu do genezy zjawiska, stawiając na koniec tezę, że wytworzyło ono swoistą kulturę szabru.
Słowa kluczowe
Szaber, wojenny chaos, kultura biedy, grabież mienia
Licencja
Copyright (c) 2009 Zagłada Żydów. Studia i Materiały
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
https://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/4.0
Inne teksty tego samego autora
- Marcin Zaremba, CV pogromu , Zagłada Żydów. Studia i Materiały: Nr 14 (2018)
- Marcin Zaremba, „Ta cała banda żydowska zdechła nareszcie”. Eksterminacja Żydów w listach żołnierzy niemieckich z 1942 r. , Zagłada Żydów. Studia i Materiały: Nr 10 (2014)
- Marcin Zaremba, Szaber Frenzy , Zagłada Żydów. Studia i Materiały: 2010: Holocaust Studies and Materials
- Marcin Zaremba, “That load of Jews is finally dead.” Extermination of Jews as presented in 1942 letters of German soldiers , Zagłada Żydów. Studia i Materiały: Nr Holocaust Studies and Materials (2017)