Ogłoszenie

Zmiany w składzie REDAKCJI - do zespołu i prac nad kolejnymi numerami dołączają nowi badacze - dr Aleksandra Bańkowska oraz dr Tomasz Frydel

2025-03-02

Do pracy nad kolejnymi numerami naszego rocznika przystępujemy w składzie zmienionej i rozszerzonej redakcji. Odchodzi prof. Jacek Leociak, który przez ostatnie 20. lat walnie przyczynił się do osiągnięcia przez pismo jego pozycji i znaczenia. Jacku za WSZYSTKO serdecznie Ci dziękujemy.

Do redakcji dołącza dwójka znakomitych badaczy dr Aleksandra Bańkowska i dr Tomasz Frydel, z którymi (w co mocno wierzymy) uda nam się osiągnąć jeszcze więcej, i wznieść jakość kolejnych tomów na wyższy poziom.

Ciekawostką, na którą warto zwrócić uwagę, jest, że dr Aleksandra Bańkowska debiutowała na łamach „Zagłady Żydów. Studia i Materiały” w tomie 1(2005) artykułem pt. Partyzantka polska lat 1942–1944 w relacjach żydowskich

 

Dr Aleksandra Bańkowska – historyczka, absolwentka studiów doktoranckich w Instytucie Historii PAN; redaktorka i współredaktorka czterech tomów w ramach projektu pełnej polskiej edycji dokumentów z Archiwum Ringelbluma w Żydowskim Instytucie Historycznym, kierowniczka projektu Narodowego Centrum Nauki Instytucje i placówki żydowskiej opieki społecznej w Generalnym Gubernatorstwie w latach 1939–1944 prowadzonym w IH PAN, współautorka internetowej Encyklopedii getta warszawskiego wydawanej przez ŻIH, stypendystka Claims Conference Saul Kagan Fellowship in Advanced Shoah Studies i Fundacji Kerstenów, laureatka Konkursu im. prof. Majera Bałabana na najlepszą pracę doktorską. Publikowała w pismach „Zagłada Żydów. Studia i Materiały”, „Kwartalnik Historii Żydów”, „East European Jewish Affaires”, „Studia z Dziejów Rosji i Europy Środkowo-Wschodniej”. Przygotowuje do druku monografię poświęconą żydowskiej opiece społecznej w Warszawie w latach 1939–1943. Obecnie pracuje w Centrum Badań nad Zagładą Żydów IFiS PAN w projekcie Wokół pomocy i ratowania Żydów na okupowanych ziemiach polskich – nowe ujęcia, w którym zajmuje się zjawiskiem pomocy płatnej.

 

Dr Tomasz Frydel - uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych w zakresie historii pod kierunkiem prof. Piotra Wróbla w Centrum Studiów Żydowskich Anne Tanenbaum na Uniwersytecie w Toronto w 2021 roku. Jego dysertacja zatytułowana "Społeczeństwo wiejskie i Zagłada w Generalnym Gubernatorstwie - przypadek Kreis Dębica, 1939-1945" to mikrohistoria Holokaustu w jednym z powiatów wiejskich w okupowanej przez Niemców Polsce. Obecnie pełni funkcję badacza kontraktowego w projekcie Encyclopedia of Camps and Ghettos Refresh w US Holocaust Memorial Museum (USHMM) w Waszyngtonie. Jest również członkiem projektu badawczego "Wokół Pomocy" prowadzonego przez Centrum Badań nad Zagładą Żydów w Warszawie. Odbył stypendium badawcze w Fundacji Pamięci Shoah w Paryżu pod kierunkiem dr. Maxa Bergholza na Uniwersytecie Concordia w Montrealu (2021-2023); stypendium im. Fred and Maria Devinki Memorial Fellowship w USHMM (2019-2020); Claims Conference Saul Kagan Fellowship in Advanced Shoah Studies (2016-2018); the Center for Holocaust Studies Fellowship Institut für Zeitgeschichte (2013) oraz stypendium Vanier Canada Graduate Scholarship w Toronto (2012-2016). W latach 2022-2024 pełnił funkcję konsultanta Twentieth Century Television przy serialu z Hulu pt. We Were the Lucky Ones, na podstawie powieści Georgia Hunter. Publikuje w krajowych i międzynarodowych tomach i czasopismach.