ROK 2025
Zagłada i współczesność
Tematem przewodnim 21 numeru rocznika „Zagłada Żydów. Studia i Materiały” będą szeroko rozumiane powiązania naukowej refleksji nad Zagładą ze współczesnością. Interesuje nas ta problematyka w trojaki sposób.
Po pierwsze, na ile era cyfryzacji ma wpływ na prowadzenie badań: jakiego rodzaju przekazy mogą zostać poddane bardziej gruntownym niż dotąd analizom i na ile ich dostępność zmienia/uzupełnia istniejący obraz przeszłości. Co digitalizacja coraz większej liczby rozsianych w archiwach i bibliotekach źródeł i lepszy dostęp do relacji, zeznań i wywiadów zmienia w „epoce bez świadków”? Jakie otwierają się w związku z tym perspektywy badawcze?
Drugim interesującym nas wymiarem współczesności są bieżące wydarzenia polityczne: na ile kryzys uchodźczy, wojna w Ukrainie, a zwłaszcza terrorystyczny atak Hamasu z 7 października 2023 r. na Izrael i jego obywateli, pochłaniająca tysiące cywilnych ofiar izraelska interwencja wojskowa w Gazie, mają wpływ na badania naukowe, edukację i dyskurs publiczny w kontekście pamięci o Zagładzie w Europie i USA.
Po trzecie, dyskusji i podsumowania wymaga sytuacja w obszarze badań nad Zagładą (oraz szerzej II wojny światowej) i edukacji po ośmioletnim okresie rządów populistów i nacjonalistów w Polsce. Jaki wpływ miały działania przejętych lub nowo utworzonych przez władze instytucji państwowych podległych im mediów, sposób finansowania i promowania niektórych obszarów tematycznych, a z drugiej strony zastraszanie środowisk akademickich? Jakie są/będą krótko- i długofalowe skutki tego dziedzictwa? Jakie mechanizmy i rozwiązania mogą zapobiec produkcji i rozpowszechnianiu nacjonalistycznych narracji w obszarze nauki i edukacji?
Zapraszamy do nadsyłania propozycji artykułów wokół następujących tematów:
- Cyfryzacja: nowe metody analizy źródeł w badaniach nad Zagładą
- „Nowe” źródła, nowe pytania, nowe obszary badawcze
- „Era bez świadków” – wyzwania i możliwości
- Holokaust w cieniu walki z terroryzmem i interwencji wojskowej w Gazie
- Polityka a badania nad Zagładą w Europie i USA
- Skutki nacjonalistycznej polityki historycznej w Polsce w odniesieniu do drugiej wojny światowej w obszarze badań naukowych i edukacji
- Przypadki nadużyć i instrumentalizowania Zagłady
Zapraszamy także do zgłaszania własnych propozycji i sugestii.
Kalendarz i procedura przyjmowania tekstów
31 listopada 2024 r. – ostateczny termin nadsyłania propozycji artykułu zawierającego:
- konspekt artykułu, na który się składają: tytuł, główne tezy, metodologia, źródła; objętość do 1800 znaków,
- krótka nota o autorze zawierająca informacje o karierze akademickiej, bieżącej afiliacji, zainteresowaniach i dokonaniach badawczych, wykaz najważniejszych publikacji.
Propozycję artykułu należy przesyłać mailowo na adres redakcji: justyna.majewska@holocaustresearch.pl
10 grudnia 2024 r. – termin ostatecznej decyzji Redakcji o przyjęciu propozycji i zamawiania tekstów
30 kwietnia 2025 r. – nieprzekraczalny termin nadsyłania tekstów poprzez system czasopisma -
https://zagladazydow.pl/index.php/zz/about/submissions
Procedury recenzowania, którymi posługuje się Redakcja pisma „Zagłada Żydów. Studia i Materiały”, są opisane na stronie internetowej rocznika, zgodne z wytycznymi dotyczącymi recenzowania przygotowanymi przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w broszurze „Dobre praktyki w procedurach recenzyjnych w nauce”, a w szczególności:
- Teksty są poddawane wstępnej ocenie przez Redakcję. Weryfikacji podlegają: zakres tematyczny nadesłanego artykułu (pod kątem jego zgodności z tematyką pisma), zgodność z kryteriami formalnymi dla tekstu naukowego oraz stosowanie się autora do instrukcji wydawniczej. Na podstawie wstępnej rekomendacji co najmniej dwóch członków Redakcji są one kwalifikowane do dalszej procedury recenzyjnej lub odrzucane. W każdym wypadku autor jest informowany o decyzji Redakcji.
- Redakcja stosuje zasadę double blind review, zgodnie z którą recenzenci i autor nie znają tożsamości drugiej strony.
Pełen opis procedury redakcyjnej oraz wykaz recenzentów na stronie rocznika
Wymagania dotyczące tekstów
Objętość tekstu
- dział „Studia” – maks. 40 000 znaków łącznie ze spacjami i przypisami,
- pozostałe działy – maks. 20 000 znaków łącznie ze spacjami i przypisami,
- recenzje – maks. 15 000 znaków łącznie ze spacjami i przypisami.
- W przypadkach specyficznych, wyłącznie po uprzednim kontakcie i akceptacji przez Redakcję, dopuszczalna jest objętość przekraczająca powyższe limity.
Materiały graficzne
- Możliwe jest umieszczanie w tekście zdjęć, grafik, wykresów, map. W wersji papierowej są one drukowane w skali odcieni szarości.
- Konieczne jest podanie ich źródła oraz podpisu w formie zgodnej z wymaganiami posiadacza praw autorskich. Na autorze tekstu ciąży także obowiązek wskazania na rodzaj praw autorskich oraz ich pozyskanie.
- Materiały graficzne należy załączać w osobnych plikach w formatach jpg (fotografie, ilustracje) lub pdf (wykresy, mapy), w rozdzielczości minimum 300 dpi.
Formatowanie tekstu i wymagania techniczne
- format pliku – MS Word (doc lub docx) / OpenOffice (odt),
- czcionka: Times New Roman, rozmiar 12 pkt., wyjustowanie, interlinia – 1,5 wiersza,
- tytuły rozdziałów i podrozdziałów: pogrubione, wyrównane do lewej,
- marginesy: 2,5 cm
- przypisy dolne: ciągłe, czcionka 10 pkt., pojedyncza interlinia,
- tytuł pliku: nazwisko oraz dwa pierwsze słowa tytułu rozdzielone podkreślnikami (bez polskich znaków diakrytycznych), np. Nazwisko_Pierwsze_Slowa.doc
Dodatkowe wymagania
- Na pierwszej stronie wyrównane do lewej:
- imię i nazwisko
- afiliacja
- ORCID
- e-mail
- Streszczenie artykułu o objętości nie większej niż 600 słów, zawierające ogólne informacje o tekście, opis poruszanych zagadnień, najważniejsze tezy, wnioski
- Wykaz słów kluczowych – nie więcej niż 8.
- W przypadku recenzji poniżej danych autora należy podać adres bibliograficzny recenzowanej książki według wzoru: „Recenzja: autor lub redaktor, tytuł, miejsce wydania, wydawca, rok wydania, liczba stron.”
- Na końcu tekstu:
- Bibliografia dzieł cytowanych (w układzie: Źródła archiwalne; Opracowania; Strony internetowe). Uwaga: zarówno w przypisach, jak i Bibliografii należy podawać pełne imię/imiona autora/redaktora, a także nazwę wydawcy.
- Nota o autorze.
- Opcjonalnie:
- W pierwszym przypisie informacja o finansowaniu pracy z grantu, w którego ramach powstał artykuł
Wszystkie wskazówki dotyczące szczegółowych zasad formatowania artykułu i bibliografii można znaleźć w instrukcji wydawniczej czasopisma
Pomoc w obsłudze systemu OJS